WĘCH JEST DLA PSÓW JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH ZMYSŁÓW

Psy posiadają około 220 milionów receptorów węchowych w swoich nozdrzach (w porównaniu do około 5 milionów u człowieka). Dlatego też pies może wyczuć zapachy, których my, ludzie nie jesteśmy w stanie wyczuć. Wyjątkowo rozwinięty zmysł węchu jest dla nich kluczowy w poznawaniu i rozumieniu otaczającego świata.

Czym jest węszenie dla psów?

Dla psów, węszenie jest sposobem na zbieranie informacji o otoczeniu, w tym na identyfikowanie innych zwierząt i ludzi, wykrywanie pożywienia, czy też określanie miejsca, w którym znajdują się. Węszenie pozwala psom także na komunikowanie się z innymi psami, poprzez pozostawianie zapachów za pomocą moczów, kału i innych wydzielin. Na podstawie zapachu pozostawionego przez innego psa, nasz czworonożny przyjaciel może określić jego wiek, płeć, stan zdrowotny i emocjonalny oraz wiele innych cech. Psi nos działa tak, jak nasze oczy. My jesteśmy wzrokowcami i świat odbieramy głównie za pomocą zmysłu wzroku, a psy- za pomocą nosa.

Czy Nosework może być dla psów zabawą?

Węszenie może być dla psów formą zabawy i relaksu, podobnie jak dla ludzi czytanie książki lub oglądanie filmu. Dlatego też, wiele psów lubi węszyć, nawet gdy nie mają konkretnego celu, po prostu dla samej przyjemności. Właśnie dlatego warto pozwalać psu na swobodne eksplorowanie terenu podczas każdego spaceru. Pies, który będzie stale przez nas kontrolowany i odcinany od źródeł zapachu może w przyszłości być sfrustrowany,a jego naturalne potrzeby, w tym wypadku węszenie, nie będą w pełni zaspokojone…..

Do czego jest wykorzystywany psi węch?

Psi nos i jego wyjątkowa umiejętność węszenia pozwala nam, ludziom na wykorzystywanie tej umiejętności w różnych sytuacjach. Psy, które są szkolone do tropienia, wykorzystują swój węch, aby odnaleźć ludzi lub zwierzęta zaginione w terenie. Węszenie jest również ważnym narzędziem dla psów policyjnych, którzy wykorzystują swój węch do wykrywania narkotyków, materiałów wybuchowych i innych substancji. Węszenie to forma treningu, relaksu, świetnej zabawy i sportu. Działa uspokajająco ale także buduje pewność siebie , dlatego jest bardzo często wykorzystywane w terapii psa lękowego.

Jeśli chcesz ćwiczyć ze swoim psem bazując na jego wrodzonej umiejętności, jaką jest węszenie- zapraszamy na treningi Nosework.

533 568 705